3/25/2020

Did Mwana FA Lie About his Coronavirus Positive Status? He Speaks!



Mwana FA recently announced that his coronavirus tests came in positive after jetting in to Tz from South Africa; where he had travelled for business.

In his video, the father of two revealed that he was not feeling all well while leaving South Africa; and immediately after arriving in Tz, he went straight to run the coronavirus test just to be sure about his status.

Fortunately his results came in as soon as possible, a move that helped him protect his loved ones as he did not come into contact with any of children or family members.

Faking sickness
However word on most Tanzanian gossip tabloids is that the rapper lied about his status – just to catch everybody’s attention and of course a pity party of him!

Fans went on to criticize him for acting like the sickness was not dangerous yet they were aware of the cases of deaths back in Europe.

According to most, Mwana FA’s don’t care attitude might have just confirmed that he either lied about his status; or was endorsing the sickness to create awareness around Tz.

Mwana FA responds
Anyway, through his Instagram page Mwana FA refuted the claims saying;

Siku ya 5;
Ndugu zangu ntaendelea kuwajulisha kinachoendelea sababu najua ni wajibu wangu. Kwa vile nchini kwetu sio watu wengi waliothibitika kuwa na virusi hivi na ni ugonjwa mpya kwa hivyo najua kuna ambao wangependa kujua kinachoendelea kutoka kwa aliyevipata.


He went on to add;

Poleni kwa waliokwazika nilipouita corona ugonjwa mdogo kulinganisha na Malaria; lakini nilikuwa naelezea nnavyojisikia sasa na nilivyokuwa najisikia mara zote nilizoumwa Malaria. Sio kuudharau. Poleni kwa mkanganyiko ule sikudhamiria itokee namna ilivyotafsiriwa. Ni matumaini yangu mlipata ujumbe mwingine uliokuwa kwenye maandishi yale.

In conclusion Mwana FA said that he just has the normal flu signs; but nothing major to cause an alarm especially now that he has doctors watching him 24/7.

Siku ya 5 kama nilivyosema na homa iliyokuwa dalili ya kwanza iliyonifanya kupimwa haijanirudia,nashukuru,na naomba isinirudie tena. Kichwa changu tu kimebaki kizito,(najiambia labda ni sababu ya kulala sana) na nna vidonda “vya homa” mdomoni.

Zaidi ya hapo nipo sawa tu.
Nawaomba tena mchukue kila tahadhari inayoelekezwa na wataalamu na ukijisikia kuwa na dalili zilizotajwa ama kuona mtu anazo usiache kupiga simu 08001100124 ama 08001100125 kuripoti..itasaidia watu wetu wengi. Tuoshe mikono kama mashindano,na tusipeane hiyo mikono pia. Tusiguse nyuso zetu. Na tukwepe mikusanyiko. Tukidhamiria kwelikweli tutaidhibiti tu Corona.
Ghafla
HABARI HIZI ZINAPATIKANA KWENYE APP YA UDAKU SPECIAL, BONYEZA HAPA KUIDOWNLOAD KWENYE SIMU YAKO
Weka Comment Yako Hapa Chini:
Share:
Loading...

0 [disqus]:

Post a comment

Click Below to Subscribe

Loading...

Copyright © UDAKU SPECIAL BLOG | Powered by Blogger