2/14/2020

“I have tried to love again, but I can’t ” Mbosso pens moving letter to his late baby mama as the world celebrates Valentines Day!


Wasafi records singer Mbosso is still healing after losing his baby mama, the late Martha last year.

According to reports, the late Martha passed on after a short illness; and Mbosso went on to add that she had complained about a headache – only for him to be called and told that she had passed on.


Despite Martha’s family denying that their daughter had a son with Mbosso; the singer continues to insist (with evidence) that he had a son with the late female comedian.

Valentines Day message
As the world marks the day of love, Mbosso has also remembered his baby mama who was the love of his life.

In a well detailed post shared on his page, Mbosso went on to reveal how hard life has been him after losing Martha. He says that things have not been the same and even when he tries to move on; something always holds him back. He wrote;


 Dear Martha📝 .., Dunia Leo inasherehekea Sikukuu ya Wapendanao.., Watu wanafuraha sana huku duniani.., Rangi nyekundu na Makopa Mujarabu Yametawala sana Leo .., ila Kwangu ipo Kinyume Sana .., kilichonitawala ni “Sura Yako na Ya Mtoto wetu Ibrahim Mbwana Kilungi.., na nimeambiwa tu za Chini chini Siku hizi anaitwa Joseph .., imani Yangu inanambia huko alipo Yupo Salama hivyo basi usiwe na shaka juu Ya hilo..


Mbosso Khan went on to conclude his special letter saying;

 Lamwisho nikutoe hofu tu Kuwa sasa nimeacha Kulia Mzee Mwenzangu.. “Najitahidi kuilazimisha Furaha japo Moyoni ninamajonzi ..” na Kibaya zaidi nashindwa Kuanza Maisha Mapya pasi na Upeo wako ..
 “Kila siku nakuombea na nitazidi kukuombea Roho Yako iwe Kwenye Pepo ya Firdausi inshaallah 🤲.., …Pumzika Martha, .. acha Mimi Niwasindikize Wapendanao Kwenye Siku Yao ya Wapendanao 😔”
HABARI HIZI ZINAPATIKANA KWENYE APP YA UDAKU SPECIAL, BONYEZA HAPA KUIDOWNLOAD KWENYE SIMU YAKO
Weka Comment Yako Hapa Chini:
Share:
Loading...

0 [disqus]:

Post a Comment

Copyright © UDAKU SPECIAL BLOG | Powered by Blogger