Ticker

6/recent/ticker-posts
.

‘Kajala ni Mama Mjinga’ Mange Kimambi Blasts Kajala For Encouraging Teenage Daughter to Date Rayvanny

 


HABARI HIZI ZINAPATIKANA  KWENYE APP YA UDAKU SPECIAL, BONYEZA HAPA KUIDOWNLOAD KWENYE SIMU YAKO BURE



Mange Kimambi has been insisting that it’s time former actress Kajala was told off for using her young daughter, Paula Kajala to get money from male celebrities in Bongo.

In short, the mother of one allegedly pimps out her 19 year old baby girl; who is currently dating Rayvanny…. talk about Uswahili.

Anyway after fooling everyone that Hamisa Mobetto was responsible for hooking Paula up with Rayvanny (during the Harmonize/Rayvanny scandal); turns out that Kajala is the one pushing her daughter to the WCB artist.

Addressing this in a long post shared by Mange, the socialite based in the states wrote;

Paula Kajala

Kwa vile mmeomba sana , haya ngoja ntie neno. 😆 Kajala wewe ndo mama mbovu Tanzania nzima. Yani wewe hujui maana ya kuwa mama. Na kwa sababu hii huyo mtoto 10 years from now atakuwa ulipo Wewe sasa hivi. Maana unampitisha mule mule ulipopita wewe. Yani kila mistake uliyofanya wewe kwenyw maisha yako ndo unampitisha na mwanao.

Adding;

I’m not saying mimi ni mama bora. Mimi nna issue pia na binti yangu aliekuwa UK though we are both trying very hard to make things better. Ila wewe Kajala humlindi huyo mtoto na evils of this world ila unamshika mkono na unam lead towards evil

Addressing Paula Kajala’s naivety

Although many have been calling out Paula Kajala for breaking Rayvanny’s Union with baby mama, Fahyma; Mange instead insists that this girl should not be blamed as she has no one to guide her;

Paula sio wa kulaumiwa mimi pia nishapitia hiyo age ya kupenda mwanaume kupita kiasi Ila kilichofanya baadae nkarudi shule na kumaliza chuo ni sababu nilikuwa na mzazi ambae hakunisapoti hata chembe kwenye huo upumbavu.

And in conclusion, she added;

Seriously I feel so bad for Paula.Hana mtu wa kumprotect na kumlead hapa duniani. Hata kama huyo RayVanny akimuoa so what? She is too young for marriage. Huyo RayVanny atamchoka tu baadae.Then what?

 Join AJIRA YAKO Group for Daily Job Updates CLICK HERE


Post a Comment

0 Comments